ساندویچ پانل سازه ای متشکل از 3 بخش است. دو روکش فلزی و یک هسته میانی؛ هسته میانی معمولاً فوم فشرده شده ای از جنس پشم سنگ، XPS، پلی استایرن و یا پلی اورتان است. دو لایه چوبی یا فلزی در دو طرف این فوم فشرده شده قرار می گیرد. ضخامت و جنس لایه های مورد استفاده متناسب با نوع کاربرد، نیاز مشتری و محل مورد استفاده متغیر است. این لایه ها هریک دارای خواص فیزیکی و مکانیکی خاصی بوده و متناسب با نوع کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند.

ساندویچ پانل و دلایل استفاده از آن

ساندویچ پانل و دلایل استفاده از آن

فوم های مورد استفاده در برابر دما و فشار بسیار مقاوم بوده و در عین حال سبک وزن هستند. ترکیب لایه های فلزی به همراه فومی عایق در وسط آن ها انعطاف پذیری سازه را بیشتر کرده، منجر به افزایش مقاومت در برابر فشارهای احتمالی، استحکام بالا در برابر زلزله و استقامت فوق العاده در برابر اعمال ضربه و شرایط بد آب و هوایی می شود. ساندویچ پانل ها براساس نوع کاربرد در مدل های مختلف تولید و عرضه می شوند.

دلایل استفاده از ساندویچ پانل

دلایل استفاده از ساندویچ پانل

دلایل استفاده از ساندویچ پانل

– مقرون به صرفه

هزینۀ تأمین و همچنین نگهداری ساندویچ پانل ها در مقایسه با پارتیشن ها و سایر مصالح سنتی مورد استفاده بسیار کم است. به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی، رطوبت و عوامل خورنده پانل ها طول عمر بالاتری دارند و برای نگهداری از آن ها نیاز به صرف هزینه نیست.

– وزن کم

فوم های فشرده به کار برده شده در لایه درونی باعث کاهش قابل توجهی در وزن پانل می شوند. سبک وزن بودن ساندویچ پانل باعث می شود وزن سازه نهایی نیز کم باشد. دیوار و سقف ساندویچ پانلی در مقایسه با یک دیوار و یا سقف آجری و سیمانی 30 برابر سبک تر است. همین وزن کم مقاومت کلی سازه در برابر زلزله و رانش زمین را افزایش خواهد داد؛ از طرفی هزینۀ زیرسازی به دلیل سبک وزن بودن بسیار کمتر است.

– سهولت در نصب و اجرا

ساندویچ پانل ها پیش ساخته هستند و در محل پروژه ساخته نمی شوند. محل اتصال از پیش تعیین شده و سرعت اجرا بسیار بالاتر خواهد بود. به دلیل آماده بودن و وزن کم، نصب و اجرا بسیار آسان تر از سایر مصالح سنتی است.

– استقامت بالا

برخلاف وزن کم مقاوت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارند. کیفیت نهایی به مراتب بالاتر از سایر مصالح ساختمانی است. مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی نیز به دلیل ساختار خاص لایه ها و فوم ها بسیار بالا است. به همین دلیل به وفور در ساخت کانکس ها و ساختمان های پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند.

– مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

ساندویچ پانل ها در شرایط مختلف جوی و اقلیم های گوناگون راندمان یکسانی داشته و خواص خود را حفظ می کنند.

– عایق

به دلیل استفاده از فوم فشرده و جنس لایه های مورد استفاده ساختار کلی در برابر حرارت، رطوبت و صدا عایق است. برخی از ساندویچ پانل ها در مدل های خاص آکوستیک و ضدحریق ساخته شده و در مشاغل گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.