ساندویچ پانل یکی از مصالح ساختمانی به شمار می رود. این متریال پیش ساخته در ساخت و ساز انواع سازه های ثابت و متحرک متناسب با نوع کاربرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. به ساندویچ پانل، پانل عایق بندی ساختاری و یا پانل کامپوزیت نیز گفته می شود. اگر بخواهیم تعریفی کلی برای ساندویچ پانل بیان کنیم باید بگوییم ماده ای ترکیبی است که با پر کردن مواد عایق و فوم های فشرده در بین دو سطح فلزی تشکیل می شود.

ورق های فلزی معمولاً از جنس آلومینیوم، ورق گالوانیزه یا رنگی، آلوزینک و آلومینیوم از پیش رنگ شده هستند. این ورق ها در برابر تغییرات دما، شرایط بد آب و هوایی، عوامل بیولوژیکی، مواد شیمیایی، اشعه ماوراء بنفش، فشار، ضربه و رطوبت مقاومت بالایی دارند. اما جنس لایه میانی که از ماده ای عایق و سبک وزن ساخته می شود معمولاً از موادی نظیر پشم سنگ، پلی اورتان، پشم شیشه، پلی استایرن و XPS خواهد بود. این فوم های فشرده در برابر تراکم ایجاد شده از جو داخلی سازه، اثرات شیمیایی و فیزیکی مقاومت بسیار بالایی دارند.

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل چیست

تاریخچه ساندویچ پانل

نخستین بار در سال 1930 ساندویچ پانل در صنایع مختلف ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. این سازه پس از جنگ جهانی دوم به شدت محبوب شد. در آزمایشگاه ها، صنعت معماری، صنایع هوایی، صنعت ساختمان و …. به طور فزاینده ای از این محصول استفاده شد و همین استفاده در صنایع مختلف باعث شد توسعه قابل توجهی در این سازه رخ دهد. ساندویچ پانل های مدرن را می توان در محدوه ای تقریباً نامحدود از پیکربندی یکپارچه، مسطح و منحنی مورد استفاده قرار داد. این متریال به صورت آماده و پیش ساخته بوده و متناسب با نوع کاربرد در انواع مختلف پوشش، رنگ، جزئیات لبه و ضخامت بسته به الزامات عملکرد در دسترس است.

تاریخچه ساندویچ پانل

تاریخچه ساندویچ پانل

ضخامت، رنگ و انواع ساندویچ پانل

پانل ها برحسب نوع کاربرد و نیازهای استفاده کننده در ضخامت های بین 2 الی 25 سانتی متر تولید می شوند. در واقع ساندویچ پانل متشکل از پنج لایه است؛ دولایه بیرونی که به عنوان لایه محافظ کاربرد دارند، مادۀ میانی و دو لایه چسب مخصوص جهت اتصال لایه های بیرونی و عامل میانی. از نظر رنگ در دوازده رنگ مختلف از جمله بنفش، قرمز، زرد، آبی، سفید، سبز و … تولید می شود.

ساندویچ پانل براساس نوع عملکرد به سه دسته دیواری، سقفی و سردخانه ای دسته بندی می شود. از پانل دیواری برای پوشش دیواره ساختمان های پیش ساخته، کانکس ها، فضاهای صنعتی و …. استفاده می شود. گستره ضخامت انواع دیواری بین 2 تا 20 سانتی متر بوده و عرض مفید آن ها 1.14 متر است. انواع سقفی با ضخامت بین 2 الی 15 سانتی متر و عرض اولیه 1.08 متر دارای ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی بوده و در برابر رشد قارچ ها و گیاهان بسیار مقاوم است. پانل سردخانه ای متشکل از دو لایه فلزی با فوم فشرده شده پلی اورتان و در برخی موارد مانند استفاده در کوره ها با فومی از جنس پشم سنگ است. ضخامت این پانل بین 8 الی 10 سانتی متر بوده و مقاومت کششی و دمایی بالایی دارد.