قیمت ساندویچ پانل تحت تأثیر عوامل مختلفی است. مهمترین عامل در تعیین قیمت پانل های ساندویچی متریال لایه ها است اما عوامل دیگری نیز در قیمت گذاری مؤثر هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل

مهمترین عوامل مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل

برای ساخت هر سازه عواملی چون نوع مصالح مصرفی و کیفیت آن ها تأثیر بسزایی بر قیمت تمام شده محصول دارد. ساندویچ پانل نیز از این قاعده مستثنی نیست و متناسب با نوع و کیفیت متریال مورد استفاده از تنوع قیمتی گسترده ای برخوردار است. برخی عوامل تأثیر مستقیم بر قیمت ساندویچ پانل دارند و برخی دیگر به صورت غیر مستقیم بر این مقوله تأثیر می گذارند.

مهمترین عوامل مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل

مهمترین عوامل مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل

عوامل مستقیم

متراژ

تولیدکننده متراژ ساندویچ پانل را در زمان ساخت متناسب با نوع سازه و میزان خمش این محصول تعیین می کند. به همین دلیل تولید کننده در هنگام سفارش ابعاد مورد نیاز خمش هایی که در هنگام تولید به پانل وارد شده و میزان انعطاف آن را محاسبه نموده و مقدار متراژ دقیق مورد نیاز را مشخص می کند.

نوع

ساندویچ پانل ها متناسب با نوع کاربرد به انواع مختلف دیواری، سردخانه ای، سقفی و … تقسیم بندی می شوند. هریک از انواع پانل های ساندویچی متناسب با نوع کاربری سازه و نیازهای سازنده انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. نوع و جنس لایه های بیرونی و همچنین نوع هسته میانی در هر نوع متفاوت بوده و مهمترین عامل تفاوت قیمت در انواع مختلف است. هریک از انواع ساندویچ پانل نیز خود دارای انواع مختلفی هستند؛ به عنوان مثال ساندویچ پانل دیواری دارای انواع شیاردار، پیچ مخفی و صاف است. انواع شیاردار نیز خود به دو دسته شیار درشت و شیار ریز تقسیم بندی می شوند.

جنس فوم میانی

نوع و جنس فوم میانی متناسب با نوع سازه، عملکرد پانل، نوع منطقه و شرایط محیطی تعیین می شود. این فوم ها معمولاً از جنس پشم سنگ، پشم شیشه، فوم پلی اورتان و فوم پلی استایرن هستند.

ضخامت فوم میانی

ضخامت فوم میانی متناسب با نوع سازه و شرایط محیطی تعیین می شود. به عنوان مثال در مناطق سردسیر ضخامت فوم میانی بیشتر(حدود 15 سانتی متر) است در صورتی که در مناطق گرمسیر این ضخامت باید کمتر(حدود 4 سانتی متر) باشد. ضخامت فوم میانی تأثیر بسزایی در جلوگیری از هدررفت انرژی دارد.

تولیدکننده

تولید توسط تولیدکنندگان مختلف نیز از عوامل مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل است. هریک از تولیدکنندگان در تولید محصولات خود از متریال هایی با کیفیت های مختلف استفاده می کنند به همین دلیل بسته به نوع برند تولید کننده و اعتبار آن قیمت پانل نوسان زیادی خواهد داشت.

عوامل غیرمستقیم

یکی از مهمترین عواملی که به صورت غیرمستقیم بر قیمت ساندویچ پانل تأثیر می گذارد نوسانات بازار ارز است. نوسانات در بازار ارز تأثیر بسزایی بر قیمت آهن دارد و به دلیل اینکه لایه های بیرونی ساندویچ پانل معمولاً فلزی است با بالا رفتن قیمت ارز و به تبع آن قیمت آهن، قیمت پانل ساندویچی نیز افزایش خواهد یافت. از عوامل غیرمستقیم دیگر می توان به مدت زمان تولید، تعداد کارگران مورد نیاز برای تولید، هزینه های حمل، نصب و اجرا اشاره نمود.