ساندویچ پانل یکی از مصالح ساختمانی نوین به شمار می رود. که به دلیل ساختار خاص و نوع متریال مورد استفاده دارای مزایا و ویژگی های فراوانی است. ساندویچ پانل ها به طور کلی متشکل از دو لایه بیرونی و یک لایه داخلی هستند.

لایه های بیرونی از جنس فلز، کاغذ و یا فویل بوده و هسته میانی یا لایه درونی ازجنس فوم فشرده است. ضخامت فوم و نوع ورق های بیرونی متناسب با نوع عملکرد و کارایی سازه متفاوت بوده و انواع مختلفی دارد.

مزایا و انواع ساندویچ پانل

مزایا و انواع ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل

– به دلیل ساختار خاص ورق ها در تمامی شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده نمود.

– وزن کمی دارد. به همین دلیل در اکثر ساختمان های مسکونی و اداری به منظور سبک سازی و مقاومت در برابر زمین لرزه مورد استفاده قرار می گیرد.

– اجرا و نصب آن بسیار سریع و راحت است. چون برای اتصال پانل ها به یکدیگر نیاز به مصالحی همچون سیمان نخواهد بود.

پانل ها به صورت نر و ماده بوده و به راحتی درهم چفت می شوند. با این قابلیت سرعت اجرا نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و هزینه ها کاهش می یابد.

– دارای رنگ های متنوع و زیبا بوده و در ضخامت های مختلف تولید می شود. بنابراین می توان متناسب با نوع کاربرد ضخامت مورد نظر را انتخاب نمود.

– که در صنایع مختلف کاربرد داشته و محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد.

– و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی مقاوم است.

– عایق حرارت، صوت و رطوبت است.

– قابل شستشو بوده و کاملاً بهداشتی است.

– که در برابر عوامل بیولوژیکی و شیمیایی مقاوم است.

– قابل بازیافت است بنابراین قابلیت بازگشت به محیط زیست را دارد.

– و در هنگام آتش سوزی میزان اشتعال را کاهش می دهد و انواع ضدحریق و نسوز همانطور که از نامشان پیداست در آتش سوزی نمی سوزند.

– اینکه در برابر شرایط بد اقلیمی و بلایای طبیعی نظیر طوفان، کولاک، سیل، رانش زمین و … مقاوم است.

– طول عمر بسیار بالایی دارد.

– البته در برابر فشار، ضربه، نم و تغییرات دمایی مقاوم بوده و دوام و استحکام بالایی دارد.

– هزینه نگهداری آن بسیار کم است و در صورت خراب شدن می توان بدون کوچکترین تخریب به راحتی آن را تعویض نمود. علاوه بر این در زمان تعویض زباله ای تولید نمی شود.

مزایای ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل براساس نوع کاربرد به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم بندی می شود. تقسیم بندی دیگری نیز از نظر نوع فوم میانی و ورق های به کار برده شده وجود دارد. بنابراین انواع ساندویچ پانل براساس لایه بیرونی عبارتند از: دورو ورق، دورو نایلون، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون و یکرو ورق یکرو کاغذ.

جنس ورق ها به طور معمول از آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم است. زمانی این تقسیم بندی مد نظر قرار می گیرد که لازم باشد پوشش بیرونی در برابر عوامل محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. آلومینیوم نسبت به سایر ورق ها مقاومت کمتری دارد، گالوانیزه در برابر خوردگی مقاوم بوده و آلوزینک سبک وزن تر است.

اما از نظر لایه درونی انواع ساندویچ پانل به موارد زیر دسته بندی می شوند:

– پشم شیشه

– پشم سنگ

– پلی اورتان

– پلی استایرن

– پلی ایزوسیانات