کانکس های توریستی برای اقامت موقت گردشگران و مسافران طراحی شده است. آنها مجهز به ویژگی هایی مانند تخت، لمپ، یخچال، اجاق گاز و غیره هستند. کانکس های توریستی معمولا به شکل واحد های مسکونی مدولار و قابل حمل هستند. آنها را می توان به سادگی جا به جا کرد و در مکان های مختلف نصب کرد.

کانکس های توریستی به طور معمول ارزان تر از هتل ها و سایر انواع مسکن هستند. آنها برای مسافران با بودجه محدود و کم مناسب هستند. این واحدهای مسکونی موقت معمولا به صورت اجاره ای یا فروشی عرضه می شوند. مسافران می توانند آنها را برای مدت کوتاه مدت (چند روز تا چند هفته) یا بلندمدت (چند ماه) اجاره کنند.

کانکس های توریستی در پارک های کارآموزی، کمپ های اقامتی، پارک های روزانه و مکان های گردشگری جذاب استفاده می شوند. آنها به گردشگران اجازه می دهند که تجربه مستقل اقامت داشته باشند. کانکس های توریستی در اندازه ها و سطوح مختلفی در دسترس هستند تا به نیازهای متفاوت مسافران پاسخ دهند. برخی کوچک و با یک تخت هستند در حالی که برخی دیگر بزرگتر با چندین تخت خواب موجودند.

مصالح بکار رفته در کانکس توریستی

در ساخت کانکس ها از مصالح باکیفیت و کم وزن استفاده می شود که باعث می شود به راحتی به جابه جایی کانکس های مسافرتی پرداخت و آن را در محل دلخواه جای گذاری کرد. کانکس های توریستی در ابعاد بزرگتری ارائه می شود که از نظر وزنی سنگین است و جهت حمل باید از ماشین های پرقدرت مناسب حمل استفاده کرد. به طور خلاصه می توان گفت هرچه این نوع کانکس ها کوچکتر باشد، حمل و نقل آن راحت تر خواهد بود.

امکانات کانکس توریستی

در کانکس های توریستی تمامی موارد مورد نیاز برای اقامت و سکونت تعبیه شده است و حداکثر کارایی را فراهم می کند، اما با وجود این نوع کانکس ها در انواع متفاوتی از ساده تا پیچیده و امکانات بالاتر ارائه شده است و می توان بهترین گزینه برای انتخاب کانکس ها درنظر گرفت.

کانکس های توریستی دارای 5 مورد هستند که عبارت است از:

1_ مجهز بودن به محورهای چرخدار با وزن و ابعاد مناسب

2_ استفاده بهینه از فضای موجود

3_ امنیت سازه

4_ داشتن درب و پنجره هایی با حفاظ آهنی

5_ تجهیز بخش داخلی به تجهیزات ضروری سفر

امکانات کانکس توریستی

امکانات کانکس توریستی

کانکس های توریستی از نظر اندازه

کانکس های توریستی قابل ارائه در انواع متفاوتی از نظر اندازه و امکانات خواهد بود. یک کانکس توریستی و مسافرتی ساده می تواند تنها شامل یک سالن باشد و برای استفاده روزانه و کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرد. کانکس های توریستی و مسافرتی از بخش های مشخص با امکانات متفاوتی است که شرایط سفر را آسان می کند. کانکس های توریستی از شاسی تیرآهن همراه با محورهایی شامل چرخ های جهت حمل تشکیل می شود. برای ساخت آنها از ساندویچ پانل هایی برای محفظه مصالح ها به عنوان عایق ها قابل استفاده می باشد.

کاربرد کانکس توریستی

کانکس های توریستی کانکس هایی هستند که برای استفاده به عنوان واحد مسکونی موقت برای مسافران و گردشگران طراحی و ساخته شده اند. این کانکس ها معمولا دارای ویژگی هایی هستند که آنها را مناسب برای سکونت موقت و گردشگری می کند:

 • تجهیزات اقامتی کامل مانند تخت، میز، صندلی و نورپردازی.
 • سیستم گرمایش و تهویه مناسب برای اقامت طولانی مدت.
 • امکانات آشپزخانه کامل مانند یخچال، اجاق گاز، ظروف و غیره.
 • مکانی برای تفریح و استراحت مانند تلویزیون، صندلی و میز استراحت.
 • زیرساخت های بهداشتی کامل مانند حمام، توالت و شیر آشامیدنی.
 • اتصال به برق، آب و مخابرات که برای رفاه مسافران ضروری است.
 • تجهیزات ایمنی مانند سیستم اطفای حریق و دزدگیر.

کانکس های توریستی برای خرید یا اجاره موقت یا دائمی استفاده می شوند و معمولا توسط کمپ های کارآموزی، مراکز مسافربری و پارک های اقامتی استفاده می شوند.

ویژگی های کانکس توریستی

مهم ترین ویژگی یک کانکس توریستی مجهزبودن به محورهای چرخدار متناسب با وزن و ابعاد آن بوده که بتوان آن را به خودروهایی که توان کشندگی دارند متصل کرد و با آن به سفر رفت. نکته مهم بعدی استفاده بهینه از فضای موجود برای تحقق این امر است که میتوان از تخت خواب های تاشو استفاده کرد که در روز میتوان آنها را جمع کرد و میتوان فضای بیشتری را در اختیار قرار داد، همچنین دیگر بخش های داخلی آن باید به تجهیزات ضروری ممکن باشد که در طول سفر مورد نیاز باشد که مهم ترین آنها شامل آب آشامیدنی و تجهیزات اولیه پزشکی است که در مواقع ضروری مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین جهت امنیت بیشتر سازه میتوان برای درب و پنجره کانکس ها از حفاظ های آهنی در داخل کانکس های مسافرتی استفاده کرد.

انواع کانکس توریستی

کانکس توریستی دارای دو نوع کلی است که ساده و بدون هیچ گونه تجهیزات داخلی می باشد که از آن معمولا بصورت گروهی در طول سفر استفاده می شود. نوع دیگر کانکس توریستی برای استفاده های خصوصی است که دارای امکانات داخلی مانند آشپزخانه، منبع ذخیره آب که می توان یکی از آنها را انتخاب کرد.

کانکس های توریستی دارای دو نوع هستند که عبارت است از:

1_ کانکس توریستی بسیار ساده: این کانکس ها بسیار ساده و قاقد هرگونه تجهیزات داخلی هستند و به صورت گروهی استفاده میشود

2_ کانکس توریستی سفارشی: این کانکس ها با امکانات داخلی نظیر تخت خواب های تاشو، آشپزخانه، منبع ذخیره آب برای استفاده خصوصی هستند که به صورت یک کانکس سفارشی ساخته میشوند.

سؤالات متداول

1_ آیا کانکس های توریستی از لحاظ قیمتی ارزان هستند؟

کانکس های توریستی می توانند نسبتاً ارزان یا گران قیمت باشند، ولی اغلب ارزان تر از اسقاط مسکن محسوب می شوند. چند فاکتور بر قیمت کانکس های توریستی تأثیر می گذارد:

 • مواد و کیفیت ساخت: کانکس های ارزانتر معمولا از مواد ساختمانی ارزان قیمت تر نظیر فولاد و چوب ساخته می شوند. کیفیت پایین تر ممکن است منجر به عمر کمتر شود.
 • اندازه و تجهیزات: کانکس های بزرگ تر و بهتر مجهز شده معمولا گرانتر هستند.
 • برند و مدل: برندها و مدل های معروف تر کانکس ها ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.
 • مکان و استفاده: کانکس هایی که در مکان های محبوب گردشگری و با استفاده فصلی فروخته می شوند معمولا گرانتر هستند.
 • اجاره یا فروش: کانکس هایی که فروش می شوند معمولا گرانتر از آنهایی هستند که اجاره می شوند.

بنابراین، کانکس های توریستی می توانند ارزان یا گران باشند، اما به طور کلی نسبتاً ارزان تر از سایر انواع مسکن هستند.

2_ کانکس توریستی و گردشگری چه کاربردی دارد؟ با تهیه کانکس توریستی میتوان فضای امن برای استراحت کافی و طبیعت گردی را خواهد داشت

3_ کانکس های مسافرتی برای چند نفر درنظر گرفته شده است؟ کانکس مسافرتی برای 2 الی 4 نفر در نظر گرفته شده و کانکس های مسافرتی بزرگ 6 الی 10 نفر ساخته شده است

4_ محیط بیرونی کانکس توریستی و مسافرتی به چه صورت است؟ محیط بیرونی در این نوع کانکس ها از فلزات و آلومینیوم ساخته شده و محیط داخلی آنها مانند یک خانه کوچک است