استفاده از ساندویچ پانل به عنوان یکی از مصالح ساختمانی نوین و مدرن روز به روز بیشتر می شود. ویژگی های مثبت و ترکیب متریال مورد استفاده برای ساخت این مصالح موجب افزایش کاربرد آن در صنعت ساختمان شده است. مجموعه ای از مزایای مختلف همچون عایق حرارت، باربری، تنوع رنگ، تنوع قیم، عایق صدا و … در انواع مختلف ساندویچ پانل جمع شده است. ساندویچ پانل ساختمانی شامل استفاده از این نوع پانل برای دیوارها و سقف ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی است.

بزرگترین بخش در پوشش ساختمان دیوارها هستند اما سقف هم به عنوان بخشی که بیشترین تماس را با عوامل فرساینده محیطی دارد نقش برجسته ای در ساختمان خواهد داشت. دیوارها نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارند و پانل های ساندویچی به خوبی می توانند این نیاز را برطرف کنند. ساندویچ پانل دیواری متناسب با نوع کاربرد و نیاز عایق دارای ضخامت و مشخصات فنی متفاوتی است. ساندویچ پانل سقفی هم متناسب با شرایط اقلیمی و نوع عملکرد دارای مشخصات فنی و فیزیکی متفاوتی است.

ساندویچ پانل ساختمانی

ساندویچ پانل ساختمانی

در چند سال اخیر ساندویچ پانل ساختمانی جایگزین مصالح سنتی نظیر آجر و سیمان شده است و به طور گسترده به عنوان روکشی خارجی برای انواع ساختمان های اداری، مسکونی، آپارتمان، ویلایی، تجاری و … مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار کلی ساندویچ پانل متشکل از سه بخش است. دو لایه رویی و زیری و هسته میانی بخش های اصلی تشکیل دهنده پانل ساندویچی هستند. لایه ها معمولاً فلزی هستند اما در برخی موارد از ورق های فویل و کاغذ نیز استفاده می شود. آلومینیوم، گالوانیزه و آلوزینک بیشترین کاربرد را در ساخت پانل ها دارند.

هسته میانی دیگر بخش مهمی است که متناسب با نوع کاربرد و نیازهای کاربر دارای ضخامت های مختلفی بوده و از جنس پشم سنگ، پلی اورتان، پلی استایرن و پشم شیشه است.

ساندویچ پانل ساختمانی چه مزایایی دارد؟

ساندویچ پانل ساختمانی چه مزایایی دارد؟

ساندویچ پانل ساختمانی چه مزایایی دارد؟

به دلیل مزایا و قابلیت های عالی این محصول شاهد روند روبه رشد استفاده از آن در صنعت ساختمان هستیم. برخی از مزایای استفاده از ساندویچ پانل در صنعت ساختمان به شرح ذیل هستند:

– به دلیل استفاده از فوم در هسته میانی وزن ساندویچ پانل بسیار کم است. این مورد موجب سبک سازی سازه شده و ایمنی آن در برابر زلزله و رانش زمین را بالا می برد.

– پانل ها پیش ساخته و سبک وزن هستند به همین دلیل فرایند نصب و اجرا کم هزینه تر بوده و سرعت بیشتری خواهد داشت.

– برای حمل و نقل نیازی به تجهیزات سنگین نیست.

– در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید می شود و می توان نوع ضخامت را متناسب با نوع نیاز و کاربرد انتخاب نمود. همچنین می توان برای کاهش هزینه ها از فوم های ارزان قیمت تر استفاده کرد.

– هزینه تأمین و تعمیر و نگهداری بسیار کم است. در صورت بروز مشکل و خرابی بدون تولید زباله و تخریب به راحتی می توان ساندویچ پانل را تعمیر نمود.

– به دلیل ساختار خاص ورق ها مقاومت بالایی در برابر عوامل بیولوژیکی، شیمیایی، ضربه، فشار، رطوبت و حرارت دارد. همچنین دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شود.