یکی از انواع پوشش های مورد استفاده برای سقف سازه های صنعتی، مسکونی، سردخانه ای و … ساندویچ پانل سقفی است. به دلیل شکل اورلپ و گام های ذوزنقه ای ساندویچ پانل سقفی امکان نفوذ آب به درون سازه از بین می رود. ساندویچ پانل های سقفی در انواع دو رو ورق، یکرو ورق یکرو نایلون یا کاغذ و یا فویل ساخته می شوند. عرض استاندارد ساندویچ پانل های سقفی 1.08 متر است که 7 سانتی متر آن به صورت اورلپ یعنی همپوشانی با پانل های ساندویچی کناری و 1.01 متر مفید کار است. ورق ها در این نوع ساندویچ پانل به صورت کرکره ای یا سینوسی، ذوزنقه ای، شادولاین و طرح سفال تولید می شوند.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی

انواع ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل های سقفی به دو دسته ساده و پیچ مخفی تقسیم می شوند. ضخامت ورق، جنس لایه های درونی و بیرونی و تعداد لایه ها مهمترین عوامل در تعیین نوع کاربرد پانل ها هستند. به طور معمول ورق بالایی در ساندویچ پانل سقفی ذوزنقه ای بوده و ورق زیرین شیاردار یا صاف است.

ساندویچ پانل سقفی شادولاین

ساندویچ پانل های شادولاین که برای استفاده در سقف کاربرد دارند با جهت طول های بلند که معمولاً بالاتر از 13 متر است قابلیت اورلپ شدن روی یکدیگر را دارند. پانل شادولاین در دو نوع دورو ورق آلوزینک و یکرو ورق آلوزینک و یکرو فویل آلومینیوم تولید می شود. ضخامت این نوع پانل بین 4 تا 10 سانتی متر بوده و ظاهر ورق رویی برای زیبایی بیشتر به شکل ذوزنقه یا طرح سفال ساخته می شود.

مشخصات فنی و مزایای ساندویچ پانل سقفی

پهنای غیر مفید در پانل سقفی 1.08 متر و عرض مفید آن 1 متر است. طول این پانل ها به طور معمول 14 متر بوده و ضخامت آن ها بین 2 الی 15 سانتی متر است. جنس ورق های به کار برده شده معمولاً آلومینیوم و گالوانیزه بوده و از فوم های XPS، پلی اورتان و پلی استایرن به عنوان لایه میانی استفاده می شود. ساندویچ پانل سقفی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و آب داشته و عایق حرارت و برودت است. به دلیل وزن کم در سبک سازی ساختمان های مسکونی و همچنین مقاوم سازی انواع سازه ها در برابر زلزله مورد استفاده قرار می گیرد. برای اتصال پانل ها نیاز به استفاده هیچ گونه مواد اتصال دهنده ای مانند ماسه و سیمان وجود ندارد.

به دلیل پیش ساخته بودن سرعت نصب و اجرا بسیار بالا است در نتیجه هزینه نهایی ساخت سازه بسیار کمتر خواهد بود. روش نصب بدین صورت است که نقاط تحتانی ساندویچ پانل سقفی که به صورت نر و ماده هستند داخل یکدیگر چفت می شوند و در نهایت محل اتصال توسط پیچ و پرچ های مخصوص محکم خواهد شد. تنوع رنگ، قیمت پایین، قابلیت بازیافت، سازگار بودن با انواع شرایط آب و هوایی و هزینه نصب کمتر از دیگر مزایای این نوع پانل به شمار می رود.

مشخصات فنی و مزایای ساندویچ پانل سقفی

مشخصات فنی و مزایای ساندویچ پانل سقفی

قیمت ساندویچ پانل سقفی

عوامل مؤثر در تعیین قیمت ساندویچ پانل سقفی عبارتند از:

قطر ساندویچ پانل

گام های پانل

شکل سقف

متراژ مورد نیاز

نوع عایق

نوع ورق ها

طول، عرض و ضخامت