ساندویچ پانل متشکل از دو لایه ورقی است که در بین آن ها لایه ای نرم و انعطاف پذیر قرار گرفته است. جنس لایه درونی بنابر نوع کاربرد می تواند از پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن و … باشد. انواع ساندویچ پانل براساس نوع کاربرد و مواد تشکیل دهنده تقسیم بندی می شوند. ساندویچ پانل ها برخلاف مصالح سنتی نیازی به ترکیب کردن مواد با یکدیگر ندارند و استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه است.

ساندویچ پانل ها براساس مواد مورد استفاده و نوع کاربرد به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. انواع مختلف در رنگ و اندازه های متفاوت و همچنین قیمت های مختلف در بازار موجود هستند. از انواع ساندویچ پانل در ساخت سوله ها، هتل ها، مدارس سیار، کاروان ها، سالن های ورزشی، درمانگاه های صحرایی و ….. استفاده می شود.

ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل دیواری برای پوشش اطراف سوله ها و به طور کلی به عنوان دیوار استفاده می شود. در لایه میانی این نوع معمولاً از فوم های XPS، پلی اورتان و پلی استایرن استفاده می شود. این نوع پانل ها برای ساخت کانکس، سوله، کارخانجات صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرند و مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و نم دارند. در واقع به نوعی عایق رطوبت هستند.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی شبیه به نوع دیواری است اما ضریب حرارتی پایین تری نسبت به آن دارد. لایه بیرونی در این نوع معمولاً از جنس گالوانیزه و آلوزینک بوده و فوم میانی پلی اورتان است. این فوم عایقی مناسب برای حرارت و صدا است. ضخامت پانل های سقفی بین 4 تا 20 سانتی متر است.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل پشم سنگ

بازالت ماده اولیه پشم سنگ و یکی از انواع سنگ های آذرین است. ضد حریق بودن یکی از اصلی ترین ویژگی های این نوع پانل ها است. از ساندویچ پانل پشم سنگ برای دیوارهای خارجی و سقف ساختمان ها استفاده می شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل سردخانه ای

ضخامت این نوع ساندویچ پانل معمولاً بین 8 الی 20 سانتی متر بوده و به منظور عایق کردن پانل از فوم پلی اورتان در لایه میانی استفاده شده است. برای ساخت تونل ساختمان های صنعتی، سردخانه ها و ساختمان های بزرگ از این نوع ساندویچ پانل استفاده می شود.

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل داشتن ویژگی هایی چون وزن کم، مقاومت بالا در برابر رطوبت، قابلیت تحمل وزن بالا، عایق بودن در برابر صدا و عایق در برابر رطوبت بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. برای عایق بندی این نوع پانل از گاز B141 و روش های PIR و PUR استفاده می شود.

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز اشتعال زا نیست و در هنگام آتش سوزی ذوب نمی شود در نتیجه خطر احتمالی برای شعله ور شدن مجدد آتش کاهش می یابد. پانل نسوز در تماس مستقیم با آتش دچار آسیب شده و پس از فروکش شدن آتش خاموش می شود اما انواع ضد حریق در برابر آتش بسیار مقاوم هستند و نمی سوزند. این نوع پانل به طور معمول در کوره ها مورد استفاده قرار می گیرد و از پشم سنگ به عنوان لایه میانی آن استفاده می شود.