کانکس باغی از جمله سازه های پیش ساخته است. کانکس پیش ساخته باغی در ابتدا در طرح های ساده ای به مرحله اجرا در می آمد ولی با توسعه و پیشرفتی که در حوزه ساختمان سازی و معماری به وجود می آید.

طرح ها و مدل های کانکس باغی به گونه ای است که کیوسک باغ هم دچار دگرگونی می شود. شاید در گذشته کانکس باغ که در محوطه باغ نصب می شد در قالب یک اتاق ساده یا همان اتاقک بود ولی الان بسیار فرق کرده است.

باتوجه به کاربری های مختلفی که از سازه پیش ساخته شده باغی روی کار آمده حتی می توان به چشم یک خانه باغ مجهز به آن نگاه کرد.

امکاناتی چون سرویس بهداشتی، کمددیواری، اینترنت، لوله کشی آب و…. وجود دارد و گاهی اصلا نمی توان بین یک منزل خارجاز باغ و داخل تفکیکی قائل شد. بدین ترتیب کانکس پیش ساخته باغ را می توان به شکل تکی و دوقلو به مرحله اجرا درآورد و در زمان کوتاهی مورد بهره برداری قرار گرفت.

کانکس باغی

کانکس باغی

مزایای کانکس باغی

کانکس باغی مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از:

الف: امکان جابه جایی کانکس باغی: متحرک بودن کانکس پیش ساخته باغی این امکان را دارد که برای مدتی محل نصب را تغییر دهد و به جای دیگری که مناسب است منتقل کند.

ب: مقاوم دربرابر بلایای طبیعی: با توجه به مصالح ساختمانی و متریال های مناسب در این کانکس هیچ خطری از سوی عواملی همچون سیل، زلزله و طوفان تهدید نمی کند چون قبلا امتحان خود را پس داده است.

پ: عایق چندکاره: باتوجه به  این که بدنه اصلی این کانکس ها از صفحات پانل ساندویچی شکل گرفته است، این مصالح ساختمانی از مواد عایقی همچون پلی ارتان ساخته شده که دربرابر صدا، حرارت و رطوبت بالایی را از خود به روز می دهد.

مزایای کانکس باغی

مزایای کانکس باغی

انواع کانکس باغی

انواع کانکس باغی دو نوع است که عبارت است از:

1: کانکس مسکونی: کانکس مسکونی بی شباهت به ویلا نیست و همه امکاناتی در این نوع کانکس فراهم شده است از سرویس بهداشتی، حمام، سیستم گرمایشی و سرمایشی و…. که جزء تجهیزات و امکانات این مدل از کانکس پیش ساخته باغی می باشد.

2: کانکس نگهبانی: این نوع از کانکس پیش ساخته بوستان قدری با مسکونی متفاوت ساخته می شود. در سازه پیش ساخته بوستان افراد به منظور نگهبانی از فضای باغ به عنوان سرایدار در آن مستقر می شوند. کانکس نگهبانی تا حدود زیادی ساده تر از نوع مسکونی کانکس پیش ساخته باغ نیز تولید می گردد.